Новини

2016-10-28
Проблеми школи – у фокусі уваги активних батьків і педагогів Житомира
Untitled document

Анонсований на 28 жовтня 2016 р. тренінг для батьків та освітян в Житомирі відбувся. Представники батьківської спільноти та керівники навчальних закладів міста та їх заступники зібрались минулої п’ятниці у Житомирському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти.

Після коротких вступних слів Ігоря Смагіна – ректора закладу, який гостинно прийняв учасників, та директора Благодійного фонду «Інститут розвитку освіти» Георгія Касьянова розпочалась основна частина тренінгу «Від діалогу до співпраці: проблеми шкільної освіти очима батьків та освітян». Аудиторія пожвавилась одразу ж після того, як тренери проекту представили власне бачення нагальних проблем шкільної освіти, напрацьоване за час їхньої громадської роботи в освітньому секторі. Часом реакція учасників з числа запрошених представників шкільної адміністрації була досить гучною, що вносило певний деструктив в роботу та не сприяла тому, щоб був зроблений згаданий вище «крок від діалогу до співпраці».

Колективна робота відбувалась у трьох групах, кожна з яких спробувала напрацювати можливі шляхи вирішення для таких проблем, як:

1) недостатній рівень комунікації та відсутність спроб налагодження співпраці між батьками, громадськими активістами та шкільною адміністрацією й учителями;

2) дисбаланс управлінських повноважень та слабкі знання у задіяних сторін щодо нормативно-правової бази функціонування шкільного закладу;

3) відсутність достатнього досвіду та компетенції громадських активістів в питаннях шкільного життя та брак досвіду громадської ініціативи у зацікавлених сторін: батьків, педагогів, адміністрації. Останнє знайшло своє підтвердження в одній із презентації за підсумками колективної роботи: прозвучала теза про те, що педагоги готові виконувати все, що буде чітко врегульована та прописано в офіційних документах. Відтак питання готовності самим ініціювати та лобіювати необхідні зміни залишається гостро актуальним. Від тренінгу в Житомирі склалось враження, що більше готові до цього саме батьки школярів. Присутні на тренінгу представники батьківських комітетів низки шкіл міста (серед учасників були також добре знані в Житомирі громадські активісти Наталія Слободянюк та Ігор Ржешніовецький) продемонстрували більший інтерес та готовність робити кроки на шляху порозуміння та налагодження співпраці для вирішення проблем шкільної освіти. Заради справедливості відзначимо, що й частина присутніх директорів навчальних закладів активно долучились до роботи, пропонуючи власне бачення перспектив реформування школи.

Учасники з інтересом прослухали презентації тренерів проекту Олени Бондаренко та Альони Парфьонової, які цього разу сфокусувались на проблемах та практичних порадах щодо формування бюджетних  запитів навчальних закладів, особливостях правого регулювання надання батьківської благодійної допомоги навчальним закладам та проведенню ремонтів у школах коштом або за участю батьківських комітетів.

Тренінг у Житомирі став вже другим заходом, проведеним у 2016 р. БФ «Інститут розвитку освіти» спільно з громадською організацією «Батьки «SOS» (Київ) в рамках проекту «Громадська підтримка освітньої реформи в Україні. Другий етап», який реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Програми підтримки середньої освіти Фундацій «Відкрите суспільство» (Education Support Program OSF).